Národný projekt POP

Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ nadväzuje na predchádzajúci národný projekt „Škola otvorená všetkým“, ktorého cieľom bolo podporou inkluzívneho vzdelávania a skvalitnením profesijných kompetencií PZ a OZ  zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ zabezpečuje implementáciu princípov inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách prostredníctvom podpory pedagogických asistentov, asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a členov inkluzívneho tímu (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.

Všeobecné informácie o projekte

• Názov projektu: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
  • Kód projektu: 312011Y720
  • Kód výzvy: OPLZ-PO1/2019/NP/1.1.1-05
  • Operačný program: Operačný program Ľudské zdroje
  • Spolufinancovaný z: Európsky sociálny fond
  • Prioritná os: 1. Vzdelávanie
  • Investičná priorita: 1.1 Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.
  • Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
  • Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
  • Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a žiaci základných a stredných škôl, vrátane detí/žiakov so ŠVVP.
  • Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít projektu: 40 mesiacov
  • Začiatok realizácie hlavných aktivít projektu: 8.2019
  • Ukončenie realizácie hlavných aktivít projektu: 11.2022
  • Celková výška oprávnených výdavkov: 54 913 649,88 €
  • Percento spolufinancovania zo zdrojov EÚ a ŠR: 100%

V rámci projektu boli na našej škole  vytvorené  štyri nové pracovné miesta pre ASISTENTOV UČITEĽA:  3 v ZŠ, 1 v MŠ.

• PRACOVNÁ NÁPLŇ ASISTENTA UČITEĽA V ZŠ  :

1.  Vo výchovno-vzdelávacom procese:

1. bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,
          2. uľahčovanie adaptácie dieťaťa na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér,
          3. organizovanie otvorených vyučovacích hodín pre rodičov,
          4. vykonávanie dozoru počas prestávok,
          5. sprevádzanie žiakov mimo triedy,
          6. pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.

2. V práci so žiakmi v mimovyučovacích aktivitách:

1. priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných) s využitím individuálnych, skupinových alebo hromadných foriem výchovy,
          2. návšteva historických a kultúrnych pamiatok,
          3. zabezpečovanie účasti na spoločenských aktivitách na úrovni obce a regiónu,
          4. organizovanie spoločenských podujatí s rodičmi,
          5. spolupráca so školskými zariadeniami zabezpečujúcich výchovu a vzdelávanie v čase mimo

vyučovania a v čase školských prázdnin.

3. V spolupráci s rodinou:

1. organizovanie stretnutí a spolupráca s rodičmi tak, aby sa cítili ako súčasť procesu vzdelávania,
          2. spoznávanie rodinného prostredia, sociálnych pomerov, záujmov rodičov a dieťaťa.

4. V oblasti vzdelávacích aktivít:

a)    účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť

• PRACOVNÁ NÁPLŇ ASISTENTA UČITEĽA V MŠ  :

1. Vo výchovno-vzdelávacom procese:
          2. uľahčovanie adaptácie dieťaťa na prostredie školy a pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú z jeho znevýhodnenia,
          3. spoluorganizovanie činnosti dieťaťa počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,
          4. vykonávanie pedagogického dozoru počas neprítomnosti učiteľa a prestojov vo výchovno-vzdelávacom procese
          5. pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.
      1.  Vo voľno časových aktivitách organizovaných školou: priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľno časových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných), spoločenské aktivity, športové podujatia a podobne.
      2.  V spolupráci s rodinou:
          1. komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa o procese výchovy a vzdelávania,
          2. oboznamovanie sa  rodinným prostredím dieťaťa.

4.     V oblasti vzdelávacích aktivít:

a)   účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.

• Základná škola s materskou školou - Alapiskola és Óvoda Bátka
    980 21 Bátka č.172